Koło łowieckie Przepiórka w Bojszowach

Aktualności

Introdukcja kuropatw i zajęcy - 15.09.2011

Miesiące letnie to czas nie tylko przeglądu, konserwacji urządzeń łowieckich (paśniki, podsypy, ambony), zabezpieczania pól przed szkodami, ale także czas introdukcji zwierzyny drobnej.

W czerwcu i lipcu w naszym Kole przeprowadzono intodukcję kuropatw i zajęcy.  Do łowiska wpuściliśmy 50 kuropatw i 50 zajęcy. Zakup zwierząt finansowany był z dotacji od Starostwa Bieruńsko-Lędzińskiego (5000zł),  funduszy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach kwotą 22670zł  na zadanie: naprawianie szkód w środowisku przyrodniczym spowodowanych powodziami w 2010 roku oraz środków własnych Koła.

Kuropatwy są widywane w niewielkich ilościach w naszym obwodzie. W związku z niewielką liczebnością kuropatw statramy się wsiedlać dodatkowe osobniki aby wzmocnić naturalnie występującą populację tego kuraka. Od wielu lat nie polujemy na kuropatwy licząc na odbudowę populacji.

Podobna sytuacja ma się z zającem. Postępująca chemizacja środowiska oraz nadmierna presja drapieżników sprawiły, że w ciągu ostatnich lat znacznie  zmniejszyła się ilość zajęcy na polskich polach. Aby poprawić liczebność zajęcy na naszym obwodzie w tym roku wpuśliliśmy 50 sztuk. Zające pozyskujemy tylko przy okazji uroczystych polowań zbiorowych (hubertowskie, wigilijne). Rocznie pozyskujemy nie więcej niż 10 sztuk.

Zdjęcia z tych bardzo przyjemny wydarzeń można znaleźć w Galerii.

« powrót do listy